1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом та порозуміння з ВІЛ-позитивними людьми!

1 грудня фахівцями із соціальної роботи Кузнецовського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з працівниками кабінету „Довіра” Кузнецовського ДЗ „Спеціалізована медико-санітарна частина № 3”  проведено акцію „Що я знаю про ВІЛ/СНІД”, в рамках якої відвідувачам поліклініки роздавались червоні стрічки, контрацептиви, інформаційні листівки та пропонувалось пройти безкоштовне обстеження на ВІЛ.

Також в приміщенні підліткового клубу за місцем проживання „Жар-птиця” для учнівської молоді було проведено відеолекторій «Що треба знати про ВІЛ/СНІД» з подальшим його обговоренням.

СНІД – одна з найтрагічніших проблем, що виникли перед людством наприкінці ХХ сторіччя. Та головна проблема навіть не в тому, що Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) офіційно зареєструвала понад 40 мільйонів ВІЛ-інфікованих та 16 мільйонів померлих. Проблема в тому, що ми, як і багато років тому, не хочемо всерйоз сприймати факт, що живемо у світі, в якому існує вірус імунодефіциту людини, і повірити, що проблема СНІДу і його наслідків безпосередньо стосується кожного. Через це 1 грудня ще називають «Днем порозуміння з ВІЛ-позитивними людьми».  Символом його є Червона стрічка, яка означає наше розуміння та солідарність з людьми, котрі живуть з ВІЛ, та надію на майбутнє без СНІДу.

Україна продовжує займати одне з провідних місць за темпами зростання епідемії ВІЛ/СНІД. І ці проблеми є не тільки медичними, а головним чином –  соціальними і духовними.

На жаль, проблема ВІЛ/СНІДу актуальна і в Кузнецовську... Починаючи з 2002 року, було зареєстровано 137 випадків ВІЛ-інфекції, 31 особа померла. Станом на 25 листопада 2016 року на диспансерному обліку в ДЗ „Спеціалізована медико-санітарна частина № 3” перебуває 81 ВІЛ-інфікована особа дорослого віку (51 чоловік та 30 жінок), з них 9 осіб було поставлено на облік в 2016 році. 29 дітей було народжено від ВІЛ-інфікованих матерів, на щастя, у дітей ВІЛ-статусу немає. 

Сьогодні епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекцією, як в країні, так і в нашому місті, характеризується зростанням показників захворюваності та смертності від СНІДу, активізацією статевого шляху передачі ВІЛ та залученням в епідемічний процес жінок репродуктивного віку.

Існує можливість як проігнорувати проблему ВІЛ/СНІДу та розвиток епідемії, так і можливість замислитись над цією проблемою. Розвиток епідемії в основному відбувається через те, що багато хто з жителів нашого міста вважає, що ВІЛ не може їх торкнутися. Як наслідок, люди стають ВІЛ-позитивними тільки тому, що не знали, як уникнути передачі вірусу, або знали, але вважали, що з ними цього не станеться.

Тож хочеться ще раз нагадати про шляхи передачі ВІЛ-інфекції:

  1. Статевий – гетеросексуальний  та гомосексуальний (коли має місце незахищений секс).
  2. Через кров: переливання інфікованої крові або її компонентів; використання нестерильних шприців, голок та інших ін’єкційних засобів.
  3. Від матері, інфікованої ВІЛ, до дитини під час виношування, пологів та при вигодовуванні грудним молоком. Проте якщо ВІЛ-позитивна мама під час вагітності та пологів приймає антиретровірусні препарати, то імовірність інфікування дитини ВІЛ складає менше одного відсотка.

Незважаючи на те, що ВІЛ-інфекція переведена до розряду хронічних захворювань, а сьогодні майже 50% - це люди, які не належать до так званих „груп ризику”, ми все одно бачимо високий рівень стигматизації та дискримінації щодо ВІЛ-позитивних та хворих на СНІД людей як в Україні, так і в нашому місті. Здебільшого це плітки, усні образи, психологічний тиск, відмова у наданні допомоги. Налякані тим, що вилікуватися від СНІДу зараз неможливо, люди уникають спілкування з ВІЛ-інфікованими людьми навіть тоді, коли ще і проявів хвороби немає. Проте хочеться наголосити, що повітряно-крапельним шляхом ВІЛ/СНІДом заразитися неможливо, і не треба лякатися ВІЛ-інфікованих людей при звичайному спілкуванні. Не зареєстровано жодного випадку інфікування через побутові контакти. Словом, вірус небезпечний, коли Ви поводитесь необережно. Коли ж дотримуватись елементарних правил гігієни, то і переживати не буде причин.        

Якщо Ви вирішили пройти безкоштовне обстеження на ВІЛ/СНІД, якщо потрібна допомога спеціалістів або людей, в яких такі ж проблеми, чи потрібна додаткова інформація, звертайтесь:

- кабінет „Довіра” Кузнецовського ДЗ „Спеціалізована медико-санітарна частина № 3” (ДЗ СМСЧ № 3, 2-й поверх);

- Рівненський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом (м. Рівне, вул. ЖоліоКюрі, 19 (приміщення колишнього онкодиспансера) тел. (0362) 22-15-01, 22-69-42);

- Рівненське обласне відділення ВБО „Всеукраїнська мережа ЛЖВ”  (м. Рівне, вул. Чорновола, 74Б, тел. (0362) 43-97-63);

- Кузнецовський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (мкр. Будівельників, 3, 2-й поверх, «Телефон Довіри» 2-42-82).

       

 Кузнецовський міський центр соціальних

служб для сім’ї, дітей та молоді