Рятувальники нагадують про алгоритм дій у випадках коли розбився термометр

Ртуть – небезпечна. Потрапити в організм вона може двома шляхами: через травний тракт або через дихальні шляхи. З’їсти ртутну кульку може маленька дитина – в цьому випадку потрібно негайно викликати блювоту і терміново телефонувати в швидку допомогу.

Можна вдихнути пари ртуті при наявності розбитого градусника. Результат – ртутне отруєння, яке може протікати без яких-небудь загальних симптомів – дратівливість, нудота, схуднення. Це отруєння, яке повільно, але вірно підкрадається до центральної нервової системи та нирок.

Якщо термометр (градусник) розбився у приміщенні:

-   в першу чергу необхідно вивести всіх людей з приміщення;

- відчинити всі вікна, які є у приміщенні;

-  забруднене приміщення необхідно ізолювати від інших, зачинивши для цього щільно двері;

-  прикрити органи дихання (ротова порожнина, ніс)вологою марлевою пов’язкою, а на руки одягнути гумові рукавички;

- першими необхідно збирати великі кульки та скидати їх у скляну банку з розчином (2 г перманганату калію на 1 літр води), більш дрібні кульки можна збирати щіточкою на папір або за допомогою шприца, груші і теж скидати в банку. Банку необхідно щільно закрити кришкою та тримати подалі від приладів опалення;

-  вимийте забруднені місця мильно-содовим розчином (400 грамів мила і 500 грамів кальцинованої соди на 10 літрів води) або розчином перманганату калію (20 грамів на 10 літрів води);

- зачиніть приміщення після обробки так, щоб не було сполучення з іншими приміщеннями і провітрюйте протягом трьох діб;

- пийте більше сечогінної рідини (чай, кава, соки), так як ртутні утворення виводяться з організму через нирки.

Якщо підлога має щілини, наприклад, це паркет, краще використовувати мідний дріт, також для збору ртуті підійде липка стрічка (лейкопластир, скотч). Килими можна витрусити на вулиці в безлюдному місці.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

-  викидати розбитий термометр у сміттєпровід;

-  підмітати ртуть віником: жорсткі лозини тільки подрібнять отруйні кульки в дрібний ртутний пил;

-  збирати ртуть за допомогою пилососа: продуваєме повітря полегшує випаровування рідкого металу. До того ж, пилосос доведеться викинути;

-  створювати протяг до того, як ви зібрали ртуть;

- прати одяг і взуття, які контактували з ртуттю, в пральній машині. За можливості – цей одяг краще викинути;

- спускати ртуть у каналізацію. Вона має властивість осідати в каналізаційних трубах, яку в подальшому витягти з каналізації – неймовірно складно.

Симптоми отруєння ртуттю

Ознаками отруєння є зниження працездатності, швидка втомленість, послаблення пам’яті, головні болі, відмова роботи нирок, загальне отруєння, в окремих випадках можливі катаральні проявлення з боку верхніх дихальних шляхів, кровотечі ясен, легке тремтіння рук, схильність до проносу.

Аби убезпечити себе від проблем з ртутним градусником – купити безпечний медичний термометр без ртуті.

Вараський міський сектор

Головного управління ДСНС