Що робити при панічній атаці? Поради кризового психолога
Служба писхологічної підтримки виконавчого комітету Вараської міської ради підготувала декілька порад, що можуть допомогти справитися із нападами панічних атак.
- Найперше, що ви повинні знати, при панічних атаках людині не можна залишатися на самоті. Самостійно людина не зможе вийти із цього стану. Біля неї обов'язково повинні бути близькі люди, що зможуть їй допомогти.
- Необхідно забезпечити людині горизонтальне положення, підняти ноги та прикласти до лоба вологий прохолодний рушник чи чисту ганчірку.
- Категорично заборонено намагатися приводити людину до тями лапасами по обличчю. Якщо є нашатирний спирт, можна дати їй легенько понюхати ватку, просочену речовиною.
- При панічній атаці необхідно постійно спілкуватися з людиною, у якої стався приступ. Говорити необхідно спокійним, ласкавим голосом, не зайвимим буде також тактильний зв'язок із нею.
- Постувово людина зможе вийти із цього стану, але необхідно розуміти що це може зайняти до 20 хвилин.
Якщо раптом склалася ситуація, що у вас стався приступ панічної атаки і ви перебуваєте на самоті, варто діяти наступним чином:
Ефективним способом самодопомоги під час панічної атаки є дихальні вправи. Основне для чого це робити – це збільшення кисню в крові та зменшення рівню адреналіну. Прискорене дихання, яке викликане панікою, змінює газовий баланс у крові та викликає ще більше неприємних відчуттів. Цьому ефекту можна запобігти шляхом уповільнення дихання.
Нижче розміщено один з варіантів седативної дихальної техніки самодопомоги під час панічної атаки "3-7-8".
Для початку максимально вирівняйте дихання, подовжуючи видих. Потім починайте. Вдихайте 3 секунди, потім утримуйте дихання 7 секунд і видихайте упрдовж 8 секунд. Намагайтеся дихати не тільки грудьми, але і животом. Зробіть вдих носом, а видих через рот. Ця техніка працює завжди, якщо Ви налаштували себе на її виконання, то швидко відчуєте результат.
Під час контрольованої напруги в тілі, процеси в нашому організмі вибудовуються таким чином, що вегетативна нервова система "заспокоюється". Тому, у момент панічної атаки, Ви можете зайняти максимально незручну для себе позу. Таку, щоб Ви відчули напругу у м’язах. Перебувайте у такій позі максимально довго.
Якщо під час панічної атаки Вам просто необхідно рухатись, то виконайте наступні дії: стоячи на ногах, необхідно напружувати всі м’язи тіла, притиснути плечі до голови, стиснути кулаки. Не згинаючи ніг, залишаючи їх напруженими, починайте ходити. Дихайте рівно, подовжуючи видих і Ви будете відчувати, як напад поступово відступає.
Не варто концентрувати увагу на симптомах, бо це лише посилює та загострює напад. Щоб змінити центр уваги треба спробувати робити нескладні математичні вправи в голові, як от від ста відняти три, потім від отриманого числа віднімати три, і так далі. Це гарно допомагає відволікти увагу від панічних відчуттів.
Варато пам'ятати, що ви не одні. Кожен із нас працює на благо громади і на благо перемоги нашої держави. Не бійтеся звернутися до спеціалістів за допомогою, адже невчасно надана психологічна допомога може призвести до тяжких наслідків.