Роз'яснення щодо механізму реструктуризації заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги
У зв’язку із зверненням підприємств галузі та споживачів житлово-комунальних послуг, що користуються субсидією на оплату цих послуг, стосовно механізму реструктуризації заборгованості за спожиті послуги Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства роз’яснює.
1 травня 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 300 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни, зокрема, до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі - Положення).
Відповідно до абзацу одинадцятого пункту 14 Положення після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді.
При цьому у разі наявності простроченої понад два місяці заборгованості, з оплати послуг субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу.
Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазаначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.
Таким чином, погашення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги, в т.ч. шляхом її реструктуризації, є однією з умов призначення субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді.
Слід зазначити, що своєчасна та повна оплата спожитих житлово-комунальних послуг є обов’язком споживача.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон) споживач зобов’язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Статтею 32 цього Закону передбачено, що плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок оплати за спожиті житлово-комунальні послуги є однією із істотних умов договору на надання житлово- комунальних послуг (стаття 26 Закону).
Слід зазначити, що для вирішення проблеми погашення заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію», яким встановлено порядок реструктуризації заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги.
Законом передбачено, що заборгованість, яка склалася на дату набрання чинності цим Законом (тобто, станом на 01.07.2003) реструктуризується на термін до 60 місяців залежно від суми боргу та рівня доходів громадян на дату реструктуризації.
Відповідно до статті 1 Закону для реструктуризації заборгованості громадяни укладають з підприємствами-надавачами житлово-комунальних послуг договори про щомісячне рівномірне погашення реструктуризованої заборгованості та своєчасну сплату поточних платежів за житлово-комунальні послуги.
При цьому загальна сума платежів, що вносяться громадянами на оплату поточних платежів та платежів на погашення реструктуризованої заборгованості, не повинна перевищувати 25 відсотків доходів, що визначаються при нарахуванні субсидій для працюючих громадян, і 20 відсотків - для пенсіонерів та інших осіб, які отримують будь-які види соціальної допомоги.
За умови, якщо доходів громадян, які уклали договори про реструктуризацію заборгованості, не вистачить на повне погашення цієї заборгованості, термін дії договору продовжується до повного її погашення.
Разом з тим, 10 січня 2007 року набрав чинності Закон України «Про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги, що утворилася станом на 1 грудня 2006 року», яким установлено, що заборгованість з квартирної плати (плати за утримання житла) та плати за комунальні послуги (водо-, тепло-, газопостачання, послуги водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) наймачів жилих приміщень та власників жилих будинків або квартир, яка утворилася станом на 1 грудня 2006 року перед надавачами зазначених послуг, реструктуризується у порядку, визначеному Законом України від 20.02.2003№554-ІV «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію» (тобто, реструктуризація проводиться на строк до 60 місяців - залежно від суми заборгованості та рівня сукупного доходу сім’ї на дату реструктуризації).
Наразі процедура (механізм) реструктуризації заборгованості на законодавчому рівні не визначено, оскільки терміни дії норм зазначених законів вичерпано.
Однак, це не є перешкодою для укладення договорів реструктуризації заборгованості за спожиті послуги між виконавцем та споживачем житлово-комунальних послуг.
У разі наявності у споживача, якому призначається субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, заборгованості за такі послуги, він повинен звернутися до виконавця із заявою про укладення відповідного договору реструктуризації.
Принагідно повідомляємо, що з метою вирішення проблеми погашення заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги Мінрегіоном розроблено та подано на розгляд Урядові проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію».
Проектом Закону передбачено запровадження процедури реструктуризації заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги, що утворилася станом на 1січня 2017року.
Ознайомитися із проектом цього Закону можна на офіційному веб-сайті Мінрегіону.
Що стосується умов визначення категорії споживачів, що мають прострочену понад два місяці заборгованість з оплати ПОСЛУГ, в рамках реалізації пункту14 Положення, зазначаємо наступне.
Простроченою заборгованістю, у т.ч, заборгованістю населення за житлово-комунальні послуги, є заборгованість, строк сплати якої настав або минув.
Таким чином, у розумінні пункту 14 Положення простроченою понад два місяні заборгованістю є заборгованість споживача за спожиті послуги, що становить суму неоплачених нарахувань за два розрахункових місяці за відповідну житлово-комунальну послугу.
При цьому звертаємо увагу що відповідно до вимог пункту 15 вищезгаданого Положення громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (крім випадків нарахування плати за послугу з централізованого опалення за відсутності засобів обліку теплової енергії з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря відповідно до пунктів 40 - 48 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 (Офіційний вісник України, 2005 р., №30, ст. 1811), коли одержувач субсидії повинен щомісяця сплачувати за централізоване опалення обов'язкову частку платежу).
Пунктом 20 Положення передбачено, що надання раніше призначеної субсидії припиняється за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об’єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, несплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини.
У разі коли через несплату громадянином вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг припинено, громадянин набуває право на її призначення на наступний період після подання документів, що підтверджують погашення заборгованості, яка виникла за період отримання субсидії.