Діти – в заручниках у власних батьків

Із початку року за невиконання обов’язків щодо виховання дітей до адміністративної відповідальності притягнуто 24 батьків із Володимиреччини та 17 — із Вараша. Однак, на жаль, кількість таких випадків не зменшується.

Правоохоронцями Варашського відділу поліції неодноразово наголошувалась увага на необхідності уважного ставлення до виховання дітей, особливо в період літнього відпочинку, коли вільного часу багато, а контролю з боку батьків – обмаль. Та викликає занепокоєння те, що останнім часом до відділу поліції надходить все більше повідомлень про неналежну поведінку самих батьків, які надто зайняті своїми «дорослими» справами – як то зловживання спиртними напоями та налаштування свого нетверезого «особистого» життя, в межі якого дитина аж ніяк не вписується.

Наприкінці липня 2016 року до Варашського відділу поліції надійшло повідомлення жительки одного із будинків у центрі міста, що з відкритого вікна п’ятого поверху на вулицю перехилився восьмирічний хлопчик, який, тримаючи в руках кота, б’є його об стінку.

Як з’ясували правоохоронці, 34-річна матір малолітньої дитини зловживає спиртними напоями, часто залишає сина у квартирі без нагляду дорослих, учиняє в його присутності сварки. Того дня жінка із сином прийшла в гості до квартири свого співмешканця. Де була і чим займалася вона в той час – можна лише здогадуватись, але через бездоглядність її малолітня дитина мала змогу перехилятись через відчинене вікно пятого поверху. Питання «звідки у малого хлопчика стільки байдужості чи навіть ненависті до беззахисної тваринки?» в даному випадку зайве. Та й не зрозуміло хто в даному випадку потребує співчуття: покинута сама на себе дитина, чи котик, який потрапив їй до рук.

Натомість матір категорично не згідна з тим, що неналежно виконує батьківські обов’язки та щиро впевнена, що є хорошою матір’ю.

15 серпня 2016 року до Варашського ВП надійшли матеріали служби у справах дітей виконавчого комітету Кузнецовської міської ради щодо батьків іще одного 10-річного мешканця м.Вараш. Хлопчик перебуває на обліку як дитина, що опинилася в складних життєвих умовах в зв’язку з проживанням у сім’ї, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків. Батьки хлопчика не працюють, схильні до вживання алкогольних напоїв, приводять у помешкання сторонніх осіб, разом з якими в присутності малолітнього сина розпивають спиртні напої. На час перевірки, що проводилась спільно працівниками ювенальної превенції Варашського ВП та ССД Кузнецовської міської ради, встановлено, що батьки хлопчика кілька днів поспіль знаходилися у стані алкогольного сп’яніння. У квартирі – безлад, стійкий запах алкоголю. Захмеліла матір не могла підвестися з ліжка та назвати своє ім’я. Із батьками неодноразово проводились бесіди щодо стану виховання сина, умов проживання, вживання спиртних напоїв, взаємовідносин у сім’ї. Їм обом рекомендовано звернутись до лікаря-нарколога, влаштуватись на роботу. Втім, усе це — безрезультатно, бо тато із мамою переконані, що мають хороші стосунки із сином, люблять його, роблять усе для того, щоб хлопець ріс у хороших умовах та у сім’ї.

У кожному із наведених випадків щодо батьків за ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітньої дитини складені протоколи про вчинення правопорушення, передбаченого статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Матеріали направлені до суду для розгляду та прийняття належного рішення.

11 серпня 2016 року до відділу поліції надійшло повідомлення місцевої мешканки про хуліганську поведінку своєї сусідки та неналежне виховання нею дитини. Перевіркою за даним фактом встановлено, що 36–річна жителька м.Вараш є матір’ю двох дітей: 20-річного сина та 1-річної доньки. Наразі проживає то у квартирі свого співмешканця, то у власній квартирі. В ніч на 11.08.2016 року у під’їзді за місцем свого проживання вчинила бійку зі своїм співмешканцем. У бійку вв’язався і її дорослий син, раніше неодноразово засуджений за вчинення крадіжок. Коли ж сусіди попросили дебоширів заспокоїтись, матір із сином переключились на них: нецензурно лаялись, погрожували фізичною розправою, пошкодили вхідні двері сусідської квартири.

Під час обстеження матеріально-побутових умов проживання малолітньої дитини у цій сім’ї встановлено, що, незважаючи не безлад у квартирі та неприємний запах, продукти харчування, одяг, іграшки, засоби гігієни у дівчинки наявні. Однак поведінка матері має негативний вплив на розвиток дитини.

Щодо матері правоохоронцями складено протоколи про вчинення правопорушень, передбачених ст.173 та ст.184 КУпАП за фактами вчинення нею дрібного хуліганства, тобто нецензурної лайки в громадських місцях, образливого чіпляння до громадян та інших подібних дій, що порушують громадський порядок і спокій громадян та ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітньої дитини. Наразі матеріали скеровано на розгляд суду, який і має винести рішення.

Окрім цього, працівники сектору ювенальної превенції Варашського ВП про неналежне виконання батьківських обов’язків проінформували службу в справах дітей виконавчого комітету Варашської міської ради та міський центр соціальних служб сім’ї, дітей та молоді з метою недопущення в подальшому порушення прав та свобод дитини.

На жаль, жодна із державних установ не покликана виховувати чужу дитину: ні школа, ні дитячий садок, ні поліція, ні служба в справах дітей. Працівники цих установ мають навчати чи коректувати дитячу поведінку, а обов’язок виховувати дитину, і то бажано - власним прикладом, - лишається прерогативою батьків. Утім, усі разом ми повинні створити сприятливі для дітей умови, в якихвони почуватимуться захищеними.

Варашський відділ поліції

ГУНП в рівненській області