До уваги керівників підприємств, установ, організацій та голів профспілкових організацій
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради звертає увагу керівників та голів профспілкових комітетів підприємств, установ та організацій усіх форм власності, розташованих на території міста, які використовують найману працю щодо необхідності укладення нових колективних договорів або перегляду діючих, з урахуванням змін трудового законодавства.
Особливо важливою формою регулювання соціально-трудових відносин між працівниками і роботодавцем є колективний договір підприємства, організації, установи, укладення якого передбачено Законами України «Про колективні договори і угоди», «Про соціальний діалог в Україні», Кодексом законів про працю України, ст.65 Господарського кодексу та іншими нормативно-правовими актами.
Соціальна значущість колективного договору полягає в тому, що цей нормативно-правовий документ, який укладається на локальному (виробничому) рівні, забезпечує регулювання трудових відносин у сфері застосування найманої праці з метою узгодження інтересів найманих працівників і власника або уповноваженого ним органу.
Через колективний договір вирішуються такі питання, як оплата праці, встановлення режимів робочого часу, створення безпечних умов праці, забезпечення пільг та гарантій, на які можуть розраховувати працівники колективу.
Сфера укладення колективного договору визначена у ст. 2 Закону України "Про колективні договори і угоди", а саме:колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи.
Право на ведення переговорів і укладення колективних договорів від імені найманих працівників надається професійним спілкам в особі їх виборних органів. За наявності на підприємстві кількох профспілок формується спільний представницький орган, який має право ведення переговорів і укладення колективного договору.
Представницький орган утворюється на засадах пропорційного представництва відповідно до кількості членів профспілок, яких вони об'єднують.
Вести переговори і укладати колективні договори мають право також представники найманих працівників, якщо на підприємстві, в установі, організації відсутні профспілки і за умови їх обрання на загальних зборах (конференції) найманих працівників.
Будь-яка зі сторін може розпочати переговори не раніше, як за 3 місяці до закінчення строку дії колективного договору. Цей строк може бути іншим, якщо сторони зазначили про це у колдоговорі.
Слід врахувати, що на новостворених підприємствах колективний договір укладається за ініціативою однієї зі сторін у 3-місячний строк після державної реєстрації підприємства.
Проект колективного договору обговорюється серед найманих працівників і виноситься на розгляд їх загальних зборів (конференції).
У разі схвалення проекту колективного договору загальними зборами (конференцією) він підписується уповноваженими представниками сторін не пізніше, як через 5 днів з моменту його схвалення, якщо інше не встановлено самими зборами (конференцією).
Підписаний колективний договір підлягає реєстрації в місцевих органах виконавчої влади. Реєстрація проводиться в двотижневий термін від дня його подання.
Після закінчення строку дії колективний договір продовжує діяти доти, доки сторони не укладуть новий або не переглянуть чинний, якщо інше не передбачено договором.
Відсутність колективного договору призводить до грубого порушення прав працівників на участь в управлінні підприємством, їх пенсійних прав, права на ефективну зайнятість та інших прав і гарантій, передбачених діючим законодавством.
З питань розробки, укладення та повідомної реєстрації колективного договору звертайтеся у відділ праці управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради за адресою: м - н Будівельників 1, каб.8, тел.2-38-15.