Гірчить Чорнобиль, крізь роки гірчить…

У нашому місті проживає понад 20 тисяч осіб, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них 10230 осіб мають право на пільги відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема:

- 656 потерпілих осіб 1 категорії;

- 171 особа евакуйованих із зони відчуження;

- 664 ліквідаторів (серед яких 71 - 1 категорії, 550 - 2 категорії, 43 - 3 категорії);

- 3700 осіб 3 категорії;

- 4670 потерпілих дітей, з них 23 дітей, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи;

- 369 дружин (чоловіків) або опікунів на час опікунства неповнолітніх дітей померлого громадянина, віднесеного до категорії 1, 2 та 3 з числа ліквідаторів, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою.

З метою виконання соціальних програм захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для пільговиків нашого міста, з Державного бюджету на 2020 рік передбачено кошти на загальну суму 10 млн. 524тис.727грн за такими напрямами:

- доплата за роботу на радіоактивно забруднених територіях, виплата підвищених стипендій та надання додаткової відпустки – 4 млн. 266 тис. 858 грн.;

- компенсація сім’ям з дітьми та видатки на безплатне харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи – 47 тис. 723 грн.;

- щомісячна грошова допомога у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування – 4 млн. 080 тис. 861 грн.;

- компенсація за шкоду, заподіяну здоров’ю, та допомоги на оздоровлення – 276 тис. 703 грн.;

- оплата санаторно-курортного лікування громадян, віднесених до категорії 1 та дітей інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою та виплату компенсації замість санаторно-курортного лікування – 1 млн. 852 тис.582 грн.

Варто зазначити, що відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено пільги на оплату житлово-комунальних послуг громадянам, віднесеним до І та ІІ категорій, а також на безоплатне придбання ліків за рецептами лікарів, здійснення зубопротезування, відшкодування вартості проїзду один раз в рік до будь-якого пункту України і назад.

Для безоплатного забезпечення ліками для амбулаторного лікування та здійснення зубопротезування постраждалих громадян в 2020 році передбачено кошти на суму 203 тис. 600 грн., з них на ліки – 183 тис. грн., на зубопротезування – 20 тис. 600 грн, для відшкодування вартості проїзду один раз в рік до будь-якого пункту України і назад – 100 тис. грн.

Станом на 01.04.2020 року 60 осіб з числа ліквідаторів, евакуйованих та потерпілих 1 категорії забезпечено безкоштовними ліками на суму 44 тис. 730 грн. та 5 осіб - послугами з безоплатного зубопротезування на суму 5 тис. 150 грн.

Одним із важливих заходів відновлення здоров’я постраждалого від аварії на ЧАЕС населення міста залишається забезпечення їх санаторно-курортним лікуванням.

Термін оздоровлення громадян І категорії складає 18 днів, осіб, віднесених до категорії 1, із захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) – 35 днів, дітей з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, в супроводі одного із батьків - 21 день.

Міністерством соціальної політики України, наказом від 23.03.2020 № 221 «Про затвердження паспорта бюджетної програми на 2020 рік» установлено розміри грошової допомоги для компенсації вартості путівок шляхом безготівкового перерахування санаторно-курортним закладам на 2020 рік, а саме:

- для осіб, віднесених до категорії 1 — 7 тис. 700 грн.;

- для осіб, віднесених до категорії 1, із захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) — 23 тис. 420 грн.;

- для дітей, яким установлена інвалідність, пов’язана з Чорнобильською катастрофою — 15 тис. 300 грн.

В 2020 році на обліку в управлінні праці для отримання послуг з санаторно-курортного лікування за різними типами захворювання перебуває 306 осіб 1 категорії та 19 дітей з інвалідністю в супроводі одного із батьків, для виплати компенсації замість санаторно-курортного лікування - 134 особи. Розмір компенсації у 2020 році становить 573 грн.

На даний час компенсацію замість путівки в 2020 році виплачено 60 особам на суму 34 тис. 380 грн.

Міська влада також не лишається осторонь проблем постраждалих жителів міста.

За рахунок коштів міського бюджету до Дня Чорнобильської трагедії (26 квітня) учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС 1, 2, 3 категорії, евакуйованим із зони відчуження 2 категорії, потерпілим 1 категорії та дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, передбачено виплату одноразової матеріальної допомоги 1514особам на суму 757 тис. грн. (по 500 грн., з розрахунку на одну особу).

Відповідно до Програми соціальної допомоги в м.Вараш на 2018-2020 роки, на 2020 рік для відшкодування вартості проїзду один раз в рік до будь-якого пункту України і назад особам 1 та 2 категорії за рахунок коштів міського бюджету передбачено – 100 тис.грн.