За працю потрібно вчасно платити

Конституція України гарантує кожному громадянину право на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Також права працівників на виплату їхньої законної винагороди за виконану роботу визначені Кодексом законів про працю України та Законом України «Про оплату праці».

Відповідно до ст.115 КЗпП України  працівник має право вимагати від роботодавця виплати заробітної плати регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

Станом на 01.10.2016р. в місті, в перше за останні два роки, виникла заборгованість по заробітній - Кузнецовське міське комунальне підприємство заборгувало своїм працівникам  786,2 тис.грн.

Внаслідок «діяльності» адміністрації підприємства упродовж тривалого часу накопичувався борг перед РАЕС за спожиту теплову енергію та гарячу воду, який   становить майже 80 млн. грн. Всі рахунки підприємства арештовані.

Але це не є підставою для порушення законних прав громадян на своєчасність оплати їхньої праці. Люди, які  працюють, повинні отримувати зароблене вчасно і в повному обсязі!

Шановні працівники, знайте!

У випадку затримки виплати заробітної плати працівник має право відповідно до ст.34 Закону «Про оплату праці» звертатись до роботодавця з метою компенсування втрати частини заробітної плати в зв’язку із порушенням строків її виплати відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари й тарифів на послуги. Згідно із Законом «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати» підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання провадиться компенсація втрати частини заробітної плати своїм працівникам у будь-якому разі затримки виплати нарахованої заробітної плати на один і більше календарних місяців, незалежно від того, чи була в цьому вина роботодавця. У разі, якщо власник, або уповноважений ним орган, чи особа, відмовиться виплачувати компенсацію, працівник має право звернутися з позовом до суду про стягнення цієї компенсації.