Рак – не вирок!

Протягом останнього десятиріччя злоякісні новоутворення залишаються важливою медико-біологічною та соціально-економічною проблемою України.У нашій державі рівень онкологічної захворюваності і смертності є надзвичайно високим, рак є причиною 15 % смертей і поступається за показниками тільки серцево-судинним захворюванням.

 

Щороку в Україні виявляють більше 160 тисяч нових випадків онкологічних захворювань, помирає більше 80 тисяч осіб, з них 48,8 % – особи працездатного віку.

У нашому місті всього на обліку станом на 1 жовтня 2016 року перебуває 691 онкохворий, що на 28 більше ніж торік. Переважають онкозахворювання молочної залози (117), шкіри (85), жіночих статевих органів (матка – 75, яєчники – 35), товстого кишечника та прямої кишки (28, 31) , нирок та сечового міхура (52, 28), щитовидної залози (42). З них 64 випадки – вперше виявлені (матки – 8, товстого кишечника та прямої кишки – 6 та 3, легенів – 6, головного мозку, щитовидної залози, сечового міхура – по 3 випадки. За 9 місяців цього року померло від онкологічних захворювань 42 людини. Причини: онкозахворювання легенів – 8, молочної залози – 5, товстого кишечника та прямої кишки – 3 та 2, нирок та головного мозку по 3 випадки.

В структурі захворюваності та смертності від раку у чоловічого населення перші рангові місця посідають злоякісні новоутворення легенів, шлунка, передміхурової залози, прямої кишки, у жінок – рак молочної залози, шлунка і яєчників.

Основними факторами ризику є:куріння, алкоголь, слабка фізична активність, незбалансоване харчування, постійна втома, стрес, хронічні інфекції.

При вчасній профілактиці раку, веденні здорового способу життя, ризик захворіти знижується.

До ознак хвороби відносяться:

  1. Швидка втомлюваність і немотивована слабкість.
  2. Підвищення температури протягом тривалого часу.
  3. Різні ущільнення під шкірою, на шкірі, в паху, в області молочних залоз, в пахвовій западині, збільшення лімфатичних вузлів.
  4. Домішки в сечі і калі: кров, слиз, гній.
  5. Тривалі болі різних локалізацій.
  6. Зміна тембру голосу, хронічний кашель.
  7. Рани і виразки, які тривало не загоюються.
  8. Швидке зниження маси тіла без причин.

Скринінгові дослідження

Скринінгові дослідження – це ті, які робляться для ранньої діагностики злоякісних новоутворень.

  1. Для жінок старше 20 років рекомендується пройти мазок на цитологічне дослідження на рак шийки матки у гінеколога.
  2. Мамографія рекомендується жінкам від 40 років для ранньої діагностики раку молочних залоз, для молодших жінок - ультразвукове обстеження.
  3. Ендоскопія — виявляє рак шлунку, дванадцятипалої кишки, прямої кишки.
  4. Простат-специфічний антиген (PSA) - тест робиться для того, щоб виявити пухлини передміхурової залози.
  5. Магнітно-резонансна томографія дозволяє виявити пухлини головного мозку, печінки, органів черевної порожнини.
  6. Комп’ютерна томографія використовується під час діагностики раку легень.
  7. Ультразвукове обстеження широко використовується для діагностики новоутворень печінки, органів черевної порожнини, яєчників.
  8. Регулярний огляд шкірних покривів допоможе вчасно виявити меланому та інші пухлини шкіри.
  9. Аналіз крові допоможе у діагностиці захворювань крові.

Рак – це захворювання, яке піддається лікуванню, лише при вчасній діагностиці!Кожна жінка і чоловік повинні відчувати всю відповідальність за своє здоров’я, своєчасно проходити профілактичні огляди і на довгі роки залишатися  потрібними для родини – і найголовніше – ЗДОРОВИМИ!

Терапевтичне відділення поліклініки ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України»