14 грудня - День учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

14 грудня в Україні щороку відзначається День учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Події 30-річної давності ніколи не зітруться з пам’яті. Ця катастрофа є болем для всієї України. І тепер не лише в квітневий день (26 числа), а й в грудневий вже стало доброю традицією вшановувати пам’ять тих, хто пожертвував своїм життям, захищаючи нас від атомного лиха.

 

Надання державного статусу Дню ліквідатора ще раз нагадує суспільству про проблеми ліквідаторів-чорнобильців, людей, що віддали свої життя та здоров'я заради порятунку нашої землі від страшної техногенної аварії, наслідки якої не дають спокою людству і сьогодні. З роками «чорнобильські» проблеми не зникають, а нагромаджуються, ставлячи людей, а їх немало, у винятково важкі умови життя.

Наше місто належить до регіонів, які зазнали Чорнобильського лиха. В Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків зареєстровано 12 002 особи,  що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме:

- 185 осіб евакуйованих із зони відчуження;

- 748 ліквідаторів, з них: ліквідаторів 1 категорії – 73 особи, 2 категорії – 632 особи та ліквідаторів 3 категорії – 43 особи;

- 596 осіб 1 категорії;

- 4003 особи 3 категорії;

- 322 особи - дружина (чоловік), опікун дітей померлого внаслідок аварії на ЧАЕС;

- 6148 потерпілих дітей, з них 28 дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Управлінню праці та соціального захисту населення на виконання соціальних програм захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з Державного бюджету на 2016 рік доведено кошторисних призначень на суму 8 млн. 367 тис.657 грн. за такими напрямами:

- доплата за роботу на радіоактивно забруднених територіях, виплата підвищених стипендій та надання додаткової відпустки – 2 млн.790 тис. 590 грн.;

- компенсація сім’ям з дітьми та видатки на безплатне харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” – 177 тис.606 грн.;

- щомісячна грошова допомога у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування” – 5 млн.178 тис.359 грн.;

- компенсація за шкоду заподіяну здоров’ю та допомоги на оздоровлення” – 221 тис.102 грн.

Варто зазначити, що відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено пільги на оплату житлово-комунальних послуг громадянам, віднесеним до 1 та 2 категорій, а також на безплатне придбання ліків за рецептами лікарів, відшкодування вартості проїзду один раз в рік до будь-якого пункту України.

Для безоплатного забезпечення ліками для амбулаторного лікування та здійснення зубопротезування постраждалих громадян на 2016 рік передбачено кошти в сумі 640 тис. 900 грн., з них на забезпечення ліками – 589 тис.600 грн., на  зубопротезування – 51 тис.300 грн. Таким чином, 1300 осіб забезпечено ліками по безкоштовних рецептах та 64 осіб - послугами з безоплатного зубопротезування.

В зв’язку з відсутністю затвердженого на державному рівні кошторису асигнувань на 2016 рік за напрямом бюджетної програми «Інші пільги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою» в органах Державного казначейства зареєстрована прострочена кредиторська заборгованість по відшкодуванню вартості проїзду один раз в рік до будь-якого пункту України в сумі 78 тис. 690 грн. (вересень – грудень 2015 року).

Водночас, розмір компенсації вартості продуктів харчування потерпілим громадянам 1 та 2 категорії незначно, але підвищено і вона на сьогодні становить для осіб 1 категорії – 406,00 грн.  та  2 категорії – 203,00 грн. щомісячно.

Одним із важливих заходів відновлення здоров’я постраждалого від аварії на ЧАЕС населення міста є забезпечення їх санаторно-курортним лікуванням.

Забезпечення путівками здійснюється відповідно до Порядку організації оздоровлення постраждалих громадян, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2013 року №261 «Деякі питання організації оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В 2016 році санаторно-курортним лікуванням за різними типами захворювання скористалося 203 особи 1 категорії та 23 дитини – інваліда, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи в супроводі одного із батьків.

Середній розмір вартості путівки для дорослого становив 4 тис. грн.. для матері та дитини - 8 тис.грн.

Для отримання путівки в 2017 році на обліку перебуває 268 осіб, з них 243 особи 1 категорії та 25 дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Міська влада не лишається осторонь проблем ліквідаторів та постраждалих громадян міста.З метою вшанування ліквідаторів, висловлення їм подяки за їх зусилля та самовідданість, покращення матеріального стану, учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС 1, 2 та 3 категорії за рахунок коштів міського бюджету передбачено виплату одноразової грошової допомоги для 742 осіб на суму 224 тис.100 грн. по 300,00 грн. з розрахунку на одну особу.

Незважаючи на всі труднощі, пов'язані із їх нинішньою нелегкою долею, ліквідатори визнають 14 грудня своїм святом. Адже цей день не тільки свічка пам'яті на честь загиблих товаришів, а й пам'ятна дата, яка згуртовує величезну кількість людей перед лицем великої біди.

«Чорнобиль» для нас ніколи не стане минулим. Величний подвиг здійснили всі, хтобрав участь у ліквідації наслідків вибуху на четвертому енергоблоці атомноїстанції.. Ми повинні пам’ятати і шанувати героїв, завдяки яким сьогодні живемо.