Рятувальники інформують про запобігання пожеж з причин короткого замикання

На сьогоднішній день майже неможливо уявити побут людини без електричної енергії. Електрика стала настільки звичною, що іноді ми забуваємо – користуватися нею потрібно вкрай обережно, аби уникнути небезпеки ураження електричним струмом та виникнення пожежі.

Однією з основних причин виникнення пожеж саме у житловому секторі є порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації електроустановок.

Джерелом запалювання при порушенні правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації електроустановок є коротке замикання, перевантаження, великі перехідні опори тощо.

Серед причин виникнення пожеж, які пов’язані з електромережами, найбільш розповсюдженими є:

  • Коротке замикання. Воно виникає при надмірних чи тривалих перевантаженнях або через механічне пошкодження ізоляції між дротами. При цьому різко збільшується сила струму і кількість тепла, що призводить до загоряння ізоляції і горючих предметів, що знаходяться поруч від розплавлених частинок металу провідника.
  • Поганий контакт. Виникає через послаблення або окислення контакту і призводить до ослаблення сили струму. Запобіжники в такому випадку не спрацьовують. Через це виникає місцевий перегрів, який може призвести до пожежі.
  • Перевантаження мережі. Виникає під час одночасного підключення електроприладів з більшою загальною потужністю, ніж та, на яку розрахована мережа. Тривалі перевантаження призводять до руйнування ізоляції, виникнення короткого замикання та пожежі.

У більшості випадків виникненню пожежі можна й необхідно було запобігти. Тому, під час користування електричними приладами в побуті потрібно дотримуватися наступних правил:

  • Захист від коротких замикань. Для цього прилади захисту (автомати та пробкові запобіжники) повинні бути справними та мати сертифікат відповідності заводу-виробника.
  • Необхідно слідкувати за станом ізоляції електропроводів електроприладів, забезпечуючи їхній своєчасний огляд, виявлення пошкоджень та ремонт.
  • Не використовувати в побуті саморобні електроприлади.
  • Виключити можливість доступу дітей до електроприладів та відкритих розеток.
  • Бути обережними при користуванні електроенергією у вологих приміщеннях та у приміщеннях із земляною, цегляною і бетонною підлогою.
  • Електронагрівальні прилади, телевізори, побутові електроприлади та апаратура повинні вмикатися в електромережу тільки за допомогою справних штепсельних з’єднань та електророзеток заводського виготовлення.
  • Відстань від приладів електроопалення до горючих матеріалів та будівельних конструкцій має становити не менше 0,25 м.

Саме тому, категорично забороняється:

1. Прокладати електричні проводи і кабелі транзитом через пожежовибухонебезпечні зони.

2. Експлуатувати кабелі і проводи з ізоляцією, що пошкоджена або втратила в процесі експлуатації захисні властивості.

3. Залишати без нагляду кабелі та проводи з неізольованими струмопровідними частинами.

4. Застосовувати саморобні подовжувачі.

5. Застосовувати для опалення приміщення нестандартне (саморобне) електронагрівальне обладнання або лампи розжарювання.

6. Користуватися пошкодженими розетками, вимикачами та іншими електровиробами.

7. Підвішувати світильники безпосередньо на струмопровідні проводи, обгортати електролампи і світильники папером, тканиною та іншими горючими матеріалами, експлуатувати їх зі знятими ковпаками (розсіювачами).

8. Використовувати електроапаратуру та прилади в умовах, що не відповідають вказівкам (рекомендаціям) підприємств-виготовлювачів.

9. Залишати без нагляду увімкнені в електромережу нагрівальні прилади, телевізори тощо.

10. Використовувати вимикачі, штепсельні розетки для підвішування одягу та інших предметів, заклеювати ділянки електропроводки папером чи тканиною.

11. Використовувати побутові електронагрівальні прилади (праски, чайники тощо) без негорючих підставок.

Для гасіння електроприладів, які перебувають під напругою, можна використовувати тільки пісок, вуглекислотні та порошкові вогнегасники. Ці вогнегасники застосовують для гасіння електроустановок та електрообладнання, що перебуває під напругою до 1000 В, з відстані не менше 1 м. Непридатними для гасіння електрообладнання під напругою є водяні та водопінні вогнегасники.

Вараський МС ГУ ДСНС

України у Рівненській області

Відділ НС та ЦЗН