З нагоди 35-их роковин Чорнобильської катастрофи

26 квітня виповнюється 35 років з дня аварії на Чорнобильській АЕС, яка стала національною трагедією для багатьох народів.

Не дивлячись на роки, що минули, ми всі продовжуємо відчувати наслідки катастрофи, проблеми не зникають, а нагромаджуються, ставлячи людей у винятково важкі умови життя. Наша громада також належить до тих регіонів, які зазнали Чорнобильського лиха.

На території Вараської територіальної громади станом на 01.04.2021 року проживає більше 25 тисяч осіб, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них 14902 особи зареєстровані в ЄДАРП та мають право на пільги відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема:

- 699 потерпілих осіб 1категорії;

- 168 осіб евакуйованих із зони відчуження;

- 650 учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (серед яких 68 - 1 категорії, 537 - 2 категорії, 45 - 3 категорії);

- 7138 потерпілих осіб 3 категорії;

- 5818 потерпілих дітей, з них 37 дітей, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи;

- 429 дружин (чоловіків) або опікунів на час опікунства неповнолітніх дітей померлого громадянина, віднесеного до категорії 1, 2 та 3 з числа ліквідаторів, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою.

Незважаючи на низку внутрішніх, в основному економічних, проблем держава намагається виконати свої обов’язки перед людьми, які зазнали згубної дії радіації. З метою виконання соціальних програм захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для пільговиків громади, з Державного бюджету на 2021рік передбачено кошти на загальну суму 13364851,00 грн за такими напрямами:

- доплата за роботу на радіоактивно забруднених територіях, виплата підвищених стипендій та надання додаткової відпустки” – 4320300,00 грн.;

- компенсація сім’ям з дітьми та видатки на безплатне харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” – 524790,00грн.;

- щомісячна грошова допомога у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування” – 5508085,00 грн.;

- компенсація за шкоду заподіяну здоров’ю та допомоги на оздоровлення – 162000,00 грн.

- оплата санаторно-курортного лікування громадян, віднесених до категорії 1 та дітей інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою та виплату компенсації замість санаторно-курортного лікування – 2759302,00грн;

- грошова компенсація за самостійне санаторно-курортне лікування – 90374,00 грн.

Слід зазначити, що міська влада також не лишається осторонь проблем постраждалих жителів громади і робить все можливе для поліпшення їхнього матеріального становища. За рахунок коштів міського бюджету, до Дня Чорнобильської трагедії (26 квітня) надано одноразову матеріальну допомогу 1554 особам (учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС 1, 2, 3 категорії, евакуйованим із зони відчуження 2 категорії, потерпілим 1 категорії та дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС) на суму 777000,00 грн. (по 500 грн. з розрахунку на одну особу).

Відповідно до Програми соціальної допомоги та підтримки мешканців Вараської територіальної громади на 2021-2023 роки, за рахунок коштів міського бюджету, на 2021 рік передбачено 100 000,00 грн для відшкодування вартості проїзду міжміським транспортом один раз в рік до будь-якого пункту України та в зворотному напрямі, громадянам 1 та 2 категорії.

Спливають роки, але події 35-річної давності ніколи не зітруться з пам’яті ні сучасних, ні наступних поколінь. Ця катастрофа є болем для всієї України. Але незмінною залишається найглибша повага до людей, які закрили собою світ від атомного лиха.